“Do ketë B0MBA të tjera”/ Idajet Beqiri: Kryemadhi dhe Meta kanë kryer 43 afera K0RRUPTlVE

Avokati Idajet Beqiri paditi ditën e sotme në Prokurorinë e Posaçme kundër Korr upsionit dhe K rimit të organizuar ish-presidentin Ilir Meta dhe bashkëshorten e tij Monika Kryemadhi.

I ftuar në emisionin “Zona Zero”, Beqiri deklaroi se çifti Ilir Meta dhe Kryemadhi kanë kryer 43 afera korr uptive, ndërsa zbuloi një prej tyre.

“Do ketë b om ba të tjera shumë më të rënda. Janë 43 afera korr uptive që kanë bërë Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi. Këta të dy! Saliu i ka shumë herë më shumë pastaj të tjerat do vazhdojnë. 3 janë në SPAK. Kjo është e katërta. E pesta është 500 milionshi i spitalit të Çorovodës që i mori 500 milion me firmën e Ilir Metës për të bërë rikonstruksionit e spitalit dhe që as 1 e treta nuk është hedhur në atë spi tal se kanë shkuar në xhepin e Ilirit. Kujt ja dha atë që ta zbatonte. Ja dha dajos së vet. Ta them dhe emrin dhe mbiemrin e dajos. Po i them mbiemrin, Metanit. Jo vetëm kaq por investimin e mori djali i tezes se drejtori i spitalit është djali i tezes. Dhe pastaj meqë kishte ngelur pa lekë bodyguardi i tij, ishte një dyqan pa leje jashtë spitalit, në Çorovodë gjithmonë, e futën brenda spi talit që të ndërtohej dhe ajo.

Janë lekë të shqiptarëve, janë djersa dhe gj aku i këtij populli. Duhet të shkojnë e t’i marrin këta? Duhet që drejtësia të bëjë punën e vet.” -deklaroi ai.