Koreja e Veriut TRONDIT botën: E shpall veten shtet me armë bër tha more!

Koreja e Veriut ka miratuar së fundmi një ligj përmes të cilit e shpall veten shtet me armë bërthamore, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve KCNA.

BBC thotë se udhëheqësi i vendit Kim Jong-un e ka cilësuar vendimin “të pakthyeshëm” e ka përjashtuar mundësinë e çdo bisedimi për denuklearizim. Ligji parashikon veç të tjerash të drejtën e vendit të izoluar komunist për të përdorur një sulm bërthamor parandalues me qëllim vetëmbrojtjen.

Sanksionet gjunjëzuese ndërkombëtare nuk e frenuan Penianin nga kryerja e 6 testeve bërthamore në periudhën e viteve 2006 dhe 2017. Edhe pse në shkeljë të rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ai ka vazhduar t’i avancojë aftësitë e veta ushtarake e të kërcënojë se brenda rrezes së goditjes ka vetëm fqinjët, edhe territorin e SHBA-së .

“Për sa kohë që armët bërthamore ekzistojnë në Tokë, imperializmi dhe manovrat anti-koreane të SHBA-së dhe pasuesve të saj mbeten dhe rruga jonë për të forcuar forcën tonë bërthamore nuk do të përfundojë kurrë.”, ka deklaruar Kim Jong.

Ligji i ri ndalon gjithashtu ndarjen e teknologjisë bërthamore me vendet e tjera. Kim i ka përshkallëzuar retorikat kërcenuese ndaj Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tyre në Azi këto muajt e fundit, ndërsa tensionet në gadishullin Korean kulmuan këtë vit me lëshimin e një numri rekord raketash balistike nga ana e Penianit.

Kodi që do lajmërojë vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth dhe operacioni ‘London Bridge is down’ që nis menjëherë
Për të lajmëruar vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth ka një fjalë- kod
gazeta-shqip.com
Kur u pa për herë të fundit Mbretëresha Elizabeth, detaji ‘i çuditshëm’ në dorën e saj
Pallati Buckingham ka njoftuar pasditen e sotme se shëndeti i mbretëreshës Elizabeth po shkaktonte shqetësim te mjekët dhe se gjendja e saj nuk është e mirë
FOTOT e veçanta/ Historia e dashurisë së Mbretëreshës Elizabeth II dhe Princit Philip
Më 8 shtator, familja mbretërore britanike njoftoi lajmin tronditës se Mbretëresha Elizabeth ll vdiq në moshën 96-vjeçare
gazeta-shqip.com

Dhunohet në burg një nga përdhunuesit e 11-vjeçares? SHKK tregon si qëndron e vërteta
Ekrem Rexhepi, 26 vjeçari i akuzuar për përdhunimin e 11-vjeçares në Prishtinë është transferuar mbrëmjen e djeshme në burgun e sigurisë së Lartë në Dyz të Podujevës
“U vra apo nuk u vra”/ Berisha i tregon Ramës ku është Ervis Martinaj: Shko dhe pyet…
Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Rama, ku ai porosiste Drejtorin e ri të Policisë, Muhamet Rrumbullaku që të zbardhë ngjarjen për Ervis Martinajn
A ka ndërruar jetë Mbretëresha Elizabeth? Prezantuesi i BBC shfaqet me veshje të zezë
Prezantuesi i medias prestigjoze BBC-së, Huw Eduards është kritikuar ditën e sotme pasi u shfaq me veshje të zezë, teksa njoftohet se Mbretëresha Elizabeth është në gjendje jo të mirë shëndetësore
gazeta-shqip.com
E rëndë/ 14-vjeçarja përdhunohet nga i dashuri dhe mbetet dy herë shtatzënë: Më detyroi të kryenim marrëdhënie në rrugë
Një rast i rëndë abuzimi seksual është zbuluar në Itali, ku një 14-vjeçare është përdhunuar nga i dashuri i saj 17 vjeç, duke mbetur dhe dy herë shtatzënë