Pluhur më i fortë se soda e bukës, mund të shërojë të gjithë trupin dhe nyjet në 2 minuta

Eshtë i lirë, lehtësisht i arritshëm dhe gjithçka që duhet të bëni për të hequr qafe dhimbjen është ta përzieni me ujë dhe ta fërkoni në vendin e lënduar. Ka një efekt të fortë në infeksione, lehtëson dhimbjet kronike dhe akute, ndihmon në sëmundjet e frymëmarrjes, zvogëlon lodhjen kronike, përmirëson pamjen e thonjve, fytyrës dhe flokëve, ka një efekt anti-cerogjenik.

Problemet më të zakonshme që kanë njerëzit janë dhimbjet e muskujve dhe kyçeve, lëkura e thatë dhe dobësia e përgjithshme. Kjo është një nga zgjidhjet më të mira që mund të arrini dhe në të njëjtën kohë më e lira dhe më e përballueshme – locion i magnezit në shtëpi. Ky locion mund të zgjidhë të gjitha ato probleme menjëherë.

Siç e dini tashmë, magnezi është një mineral kryesor në trupin tonë që është thelbësor për funksionimin normal të të gjitha qelizave në trupin tonë. Deri në 300 procese kimike në trup kërkojnë praninë e magnezit, që do të thotë që ne duhet të konsumojmë në sasi të mjaftueshme çdo ditë.

Këtu janë disa nga funksionet e magnezit në trup: ruan shëndetin e kockave; rregullon nivelet e energjisë; përmirëson thithjen e vitaminës D nga dielli; përshpejton shërimin e plagëve; lehtëson inflamacionin; stimulon qarkullimin; zvogëlon rrezikun e diabetit.

Sidoqoftë, edhe pse ky mineral është shumë i rëndësishëm, shumë njerëz nuk e marrin mjaftueshëm për shkak të ushqyerjes së dobët. Përveç dietës, ekziston një mënyrë tjetër për të futur magnezin në trup përmes lëkurës – organi ynë më i madh.

Me këtë metodë me siguri do të kënaqni marrjen e rekomanduar ditore (280-300 mg për gratë, 270-400 mg për burrat), dhe për këtë ju duhet vetëm ujë i zier dhe klorur magnezi.

Dr. Norman Shelley, një specialist Amerikan në mjekësinë holistike, kreu një studim në të cilin pjesëmarrësit aplikuan një locion të bërë me klorur magnezi në lëkurën e tyre çdo ditë. Në vetëm katër javë, 75% e pjesëmarrësve kishin nivele të rritura të magnezit në trup.

Konsumi i drejtpërdrejtë i tretësirës së klorurit të magnezit është forma më e mirë e marrjes së magnezit. Kloruri i magnezit mund të konsumohet në dy mënyra: oralisht dhe përmes lëkurës. Mënyra e dytë është efektive dhe ka disa përparësi. Ju mund ta përgatisni pijen, si dhe locionin në shtëpi.

Kloruri i magnezit është një përbërje minerale e marrë nga avullimi i ujit të detit (heksaklorid). Shtë në dispozicion në granula ose thekon nga të cilat mund të përgatitni përgatitje medicinale.

Kur aplikohet direkt në lëkurë, klorur magnezi absorbohet menjëherë në indet dhe rrit nivelet e magnezit në trup. Meqenëse nuk kalon përmes traktit tretës në këtë mënyrë, shmanget efekti i pakëndshëm laksativ që mund të ndodhë.

Estshtë më mirë të aplikohet pas dushit kur poret janë të hapura dhe lëkura është e pastër. Recetë për locionin klorur magnez të bërë në shtëpi. Përbërësit: 3 lugë ujë të zier, 1 filxhan klorur magnezi.

Procedura: Mjafton të përzieni ujë me këtë pluhur të fuqishëm dhe ta vendosni në lëkurë. Me ndihmën e këtij locioni, ju mund të heqni qafe dhimbjen e kockave dhe muskujve – thjesht fërkoni locionin në vendin e lënduar dhe prisni për 2-3 minuta. Ju do të habiteni me rezultatet.

Mund të përdorni të njëjtën përzierje për kujdesin e rregullt të lëkurës së trupit, në vend të kremrave standardë plot kimikate, thjesht shtoni gjalpë shea në këtë përzierje.

PER PERIUDHEN VERORE. Kur vjen moti i mirë, ne kryesisht dalim jashtë dhe jemi të ekspozuar ndaj ndikimit të rrezeve të diellit. Në verë, duhet t’i kushtojmë vëmendje tre gjërave më të rëndësishme: hidratimi i trupit, mbrojtja nga dielli dhe pushimi, në mënyrë që trupi të shërohet dhe të mbetet i shëndetshëm.

Problemet më të zakonshme në muajt e verës janë dhimbjet e muskujve dhe kyçeve për shkak të rritjes së aktivitetit fizik, si dhe lëkura e thatë për shkak të ndikimit të rrezeve UV. Provoni locionin e magnezit në shtëpi që do të zgjidhë të gjitha problemet tuaja me vetëm një lëvizje.

Siç e dini, magnezi është një mineral kryesor në trupin e njeriut, i cili është jashtëzakonisht i nevojshëm për të gjitha qelizat në trup për të funksionuar si duhet. Deri në 300 procese kimike në trup varen nga prania e magnezit, që do të thotë që ne duhet të konsumojmë në sasi të mjaftueshme çdo ditë.

Këto janë vetëm disa nga funksionet e magnezit në trup: përmirëson shëndetin e kockave, rregullon nivelet e energjisë, stimulon thithjen e vitaminës D, përshpejton shërimin e plagëve, qetëson plagët, stimulon qarkullimin dhe zvogëlon rrezikun e diabetit.

Sidoqoftë, edhe pse ky është një mineral shumë i rëndësishëm, për shkak të dietës së pahijshme shumë nuk marrin mjaftueshëm në trup. Mungesa e saj ka pasoja serioze për shëndetin e njeriut.

Përveç dietës, ekziston një mënyrë tjetër që magnezi të absorbohet në trup përmes lëkurës. Në këtë mënyrë do të kënaqni marrjen e rekomanduar ditore, e cila për gratë është 280-300 mg, dhe për burrat deri në 400 mg. E vetmja gjë që ju nevojitet është ujë i zier dhe klorur magnezi.

Përbërësit: 3 lugë ujë të zier dhe 1 filxhan klorur magnezi
Procedura: Përzieni përbërësit dhe vendoseni në lëkurën tuaj në vendin e lënduar. Dhimbja do të zhduket në një kohë shumë të shkurtër. Në këtë përzierje mund të shtoni gjalpë shea ose vaj kokosi dhe do të merrni një krem ​​të shkëlqyeshëm për kujdesin e lëkurës.